III Ca 707/14 - uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2014-06-03

Sygn. akt III Ca 707/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 18 marca 2014 r. , w sprawie Dz.Kw. 4748/14 Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi utrzymał w mocy dokonany w dniu 31 grudnia 2013 r. , pod sygnaturą akt Dz.Kw. 51576/13 przez referendarza sądowego wpis w dziale III księgi wieczystej (...) wzmianki o wszczęciu postępowania egzekucyjnego w sprawie EA/722-3/13/MS prowadzonego w oparciu o przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji .

Sąd Rejonowy ustalił , że w dziale II księgi wieczystej (...) uczestnik K. B. ujawniony jest jako właściciel nieruchomości tą księgą objętej, do wniosku o wpis dołączono zawiadomienie Naczelnika Urzędu Skarbowego o zajęciu nieruchomości z dnia 18 listopada 2013 r. w sprawie EA/722-3/13/MS.

Apelację od tego postanowienia złożył uczestnik postępowania K. B.. Zarzucił Sądowi Rejonowemu naruszenie przepisu art. 626 8 § 2 k.p.c. poprzez jego błędną wykładnię , co skutkowało uznaniem , że rola sądu wieczystoksięgowego ogranicza się wyłącznie do kontroli literalnej treści wniosku i załączonych dokumentów , naruszenie przepisu art. 110c § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przez jego zastosowanie . W konkuzji wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia przez wykreślenie skarżonego wpisu , a ewentualnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania .

Sąd Okręgowy zważył ,

co następuje :

Apelacja w sposób oczywisty jest bezzasadna . Jak stanowi przepis art. 626 8 § 2 k.p.c. rozpoznając wniosek o wpis, Sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Stosownie do przepisu art. 110c § 2 i 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229 poz. 1954 z późn. zm. ) zajęcie następuje przez wezwanie zobowiązanego, aby zapłacił egzekwowaną należność pieniężną wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia jej w terminie i kosztami egzekucyjnymi w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości; zobowiązanemu wraz z wezwaniem doręcza się odpis tytułu wykonawczego, o ile nie został wcześniej doręczony; równocześnie z wysłaniem zobowiązanemu wezwania, o którym mowa w § 2, organ egzekucyjny przesyła do sądu właściwego do prowadzenia księgi wieczystej wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub składa wniosek do zbioru dokumentów, a także przesyła wierzycielowi zawiadomienie o zajęciu nieruchomości.

Oznacza to czysto techniczną sferę po stronie działania sądu wieczystoksięgowego . Sąd bowiem jedynie ujawnia fakt prowadzenia postępowania egzekucyjnego poprzez wpisanie o tym wzmianki . O ile zgodzić się nawet można z tezami wyrażony w apelacji , że sąd wieczystoksięgowy nie jest wyłącznie sądem rejestrowym lecz ma uprawnienie do dokonywania w sprawie ocen – o tyle stwierdzić należy że skarżący nie przedstawił żadnego dokumentu z którego by wynikało , że postępowanie egzekucyjne się nie toczy .

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił apelację .

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Sabina Szwed
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Data wytworzenia informacji: