III Ca 893/19 - uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2019-10-02

Sygn. akt III Ca 893/19

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 30 listopada 2018r. Sąd R. Z. oddalił wniosek Skarbu Państwa – Naczelnika Urzędu S. W. o wpis hipoteki przymusowej.

We wniosku z dnia 19 lipca 2018 roku wnioskodawca żądał dokonania wpisu hipoteki przymusowej o sumie 284232 złote w dziale IV księgi wieczystej nr (...) na swoją rzecz. (wniosek-akta kw.).

Do wniosku zostały załączone wydruki dokumentów w formie elektronicznej.

Postanowieniem z dnia 10 września 2018 roku referendarz sadowy oddalił powyższy wniosek, wskazując na brak odpowiedniej formy dokumentów wskazanych jako podstawa wpisu.

Orzeczenie to zostało zaskarżone przez wnioskodawcę skargą wniesioną w dniu 26 września 2018 roku. W uzasadnieniu skargi wnioskodawca wskazał, iż dołączona do wniosku decyzja określająca wielkość należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług została podpisana podpisem elektronicznym, a jej wydruk – w ocenie wnioskodawcy – stanowi podstawę dokonania wpisu.

Postanowieniem z dnia 30 listopada 2018r. Sąd R. Z. oddalił wniosek Skarbu Państwa – Naczelnika Urzędu S. W. o wpis hipoteki przymusowej.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Sąd I isntancji podniósł, że

zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2017 r. poz. 1007 z późn. zm.) wpis może być dokonany na podstawie dokumentu z podpisem notarialnie poświadczonym, jeżeli przepisy szczególne nie przewidują innej formy dokumentu. Przepis ten wskazuje minimum wymagań formalnych obowiązujących w postępowaniu wieczystoksięgowym. Przepisem szczególnym przewidującym inną formę dokumentu – dokumentu urzędowego (publicznego) jest art. 244 k.p.c. mający zastosowanie w postępowaniu wieczystoksięgowym z mocy art. 13 par. 2 k.p.c.

Zgodnie z treścią art. 250 § 1 k.p.c. jeżeli dokument znajduje się w aktach organu, o którym mowa w art. 244 § 1 k.p.c., wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ odpis lub wyciąg z dokumentu.

Zdaniem Sądu I instancji, wydruk dokumentu sporządzony w trybie art.144 b ustawy Ordynacja podatkowa nie stanowi odpisu dokumentu, nie może stanowić zatem podstawy do dokonania wpisu w księdze wieczystej.

W tym stanie rzeczy Sąd I instancji, na podstawie art. 626 9 k.p.c. oddalił wniosek jeko bezzasadny.

Apelację od powyższego rozstrzygnięcia złożył wnioskodawca.

Skarżący zarzucił rozstrzygnięciu naruszenie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece ( Dz.U. Z 2018r. poz. 1916) w zw. art. 144 b § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. Z 2018r. poz. 800 ze zm.) w zw. z art. 244 § 1 i 2 oraz art. 77 3 k.c.

W konkluzji skarżący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i uwzględnienie wniosku o wpis hipoteki przymusowej.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja nie jest zasadna.

Wbrew zarzutom skarżącego podniesionym w apelacji, Sąd I instancji nie naruszył art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece ( Dz.U. Z 2018r. poz. 1916) w zw. art. 144 b § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2018r. poz. 800 ze zm.) w zw. z art. 244 § 1 i 2 oraz art. 77 3 k.c.

Zdaniem Sądu Okręgowego, w istocie wnioskodawca nie przedłożył dokumentu sporządzonego w odpowiedniej formie, który mógłby stanowić podstawę dokonania wpisu hipoteki przymusowej do księgi wieczystej.

Stosownie do art. 626 4 § 1 1 k.p.c. Naczelnik Urzędu Skarbowego składa wniosek o wpis w dziale III i IV księgi wieczystej wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Do wniosku dołącza się dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej, jeżeli zostały one sporządzone w postaci elektronicznej ( art. 626 4§ 2 k.p.c.).

W dniu 23 lipca 2018 do akt księgi wieczystej wpłynął wydruk decyzji administracyjnej, która miała stanowić podstawę wpisu.

Zgodzić należy się z Sądem I instancji, że wydruk dokumentu sporządzony w trybie art.144 b ustawy Ordynacja podatkowa nie stanowi odpisu dokumentu. Przepis ten daje jedynie organowi administracyjnemu możliwość doręczenia stronie pisma wydanego w formie elektronicznej w formie wydruku, nie odnosi się natomiast w żaden sposób do kwestii podstawy dokonania wpisu w księdze wieczystej. Wydruk taki nie może stanowić podstawy wpisu, ponieważ nie zostały dotychczas stworzone instrumenty pozwalające sądowi wieczystoksięgowemu na weryfikację decyzji wydanej w formie elektronicznej i podpisanej podpisem elektronicznym. Tego rodzaju możliwość, a nawet obowiązek sądu przewidują chociażby przepisy dotyczące nakazów zapłaty wydanych w formie elektronicznej.

Rację ma Sąd I instancji, w tym zakresie, że nie ma przeszkód, aby organ, który wydał decyzję w formie elektronicznej, sporządził jej odpis w formie papierowej dla potrzeb sądu wieczystoksięgowego.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Okręgowy oddalił apelację, jako bezzasadną na podstawie art. 385 k.p.c. W zw. z arat. 13 § 2 K.p.c.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Sabina Szwed
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Data wytworzenia informacji: