VIII U 288/24 - uzasadnienie Sąd Okręgowy w Łodzi z 2024-06-13
Sygn. akt VIII U 288/24
UZASADNIENIE
T. B. złożyła skargę o wznowienie postępowania dotyczącego przeliczenia emerytury w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15.11.2023 roku.
Skarga k 73/74 akt ZUS
Decyzją z dnia 2 stycznia 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł., na podstawie art. 66 § 3 KPA w związku z art.83b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych uznał się organem niewłaściwym do rozpoznania skargi oraz zwrócił skargę T. B.. Pouczono ją jednocześnie o terminie i sposobie odwołania się do sądu powszechnego.
(decyzja k 75/76 akt ZUS)
T. B. złożyła odwołanie od powyższej decyzji i domagała się przeliczenia emerytury.
(odwołanie k 3)
Zakład Ubezpieczeń Społecznych I Oddział w Ł. wniósł o oddalenie odwołania wskazując, że toczyła się sprawa z odwołania wnioskodawczyni przed sądem i to do tej sprawy powinna ona złożyć skargę o wznowienie postępowania.
(odpowiedź na odwołanie k 4)
Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:
T. B. urodziła się (...) i ma przyznaną emeryturę od 3 czerwca 2015 roku. Decyzję wydano 25.06.2015 roku.
Wnioskodawczyni odwołała się od powyższej decyzji, ale prawomocnym postanowieniem z dnia 1.05.2022 roku w sprawie VIII U 2149/21 Sąd Okręgowy w Łodzi odrzucił odwołanie.
W dniu 6.12.2023 roku T. B. złożyła do ZUS skargę o wznowienie postępowania dotyczącego przeliczenia emerytury, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 15.11.2023 roku (dotyczącego tzw. waloryzacji czerwcowej).
Sąd Okręgowy zważył, co następuje
Zgodnie z art. 66 § 3 KPA, jeżeli podanie wniesiono do organu niewłaściwego, a organu właściwego nie można ustalić na podstawie danych podania, albo gdy z podania wynika, że właściwym w sprawie jest sąd powszechny, organ, do którego podanie wniesiono, zwraca je wnoszącemu. Zwrot podania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Mając na uwadze okoliczność, że organ rentowy wydał w niniejszej sprawie decyzję, zamiast postanowienia, na które przysługuje zażalenie w trybie administracyjnym, sąd uznał, że doszło do rażącego naruszenia przepisów o postępowaniu administracyjnym, uniemożliwiające rozpoznanie tej sprawy przed sądem powszechnym.
Dla porządku należy przypomnieć, że decyzja ZUS, od której służy odwołanie do sądu powszechnego musi dotyczyć kwestii merytorycznych, a nie formalnych.
W rozpoznawanej sprawie organ rentowy rażąco naruszył art. 66 § 3 KPA.
Zgodnie z art. 477 14 § 2 1 KPC, jeżeli decyzja nakładająca na ubezpieczonego zobowiązanie, ustalająca wymiar tego zobowiązania lub obniżająca świadczenie, została wydana z rażącym naruszeniem przepisów o postępowaniu przed organem rentowym, sąd uchyla tę decyzję i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania organowi rentowemu.
Sąd zastosował powyższy przepis bowiem sprawa dotyczy wniosku ubezpieczonej o przeliczenie emerytury. ZUS dopuścił się rażącego naruszenia przepisów wydając decyzję w kwestii, która powinna być rozstrzygniętym postanowieniem, co wprost wynika z przepisów.
Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Łodzi
Osoba, która wytworzyła informację: Magdalena Lisowska
Data wytworzenia informacji: